FANDOM


THIS ARTICLE IS SCHEDULED FOR DELETION
This article is in breach of "Section 5.1" of the Wiki Guidlines and as such, is scheduled for deletion.

"5.1: No direct contradictions of definitively established canon ― Content in the Shokugeki no Soma Fanon Wiki should follow the established canon. The community of this wiki expects you to be fully aware of the canon Shokugeki no Soma universe to a significant degree and attempt to keep articles canon-friendly as far as possible."

Canon has made the matchups and layout for the 43rd Annual Autumn Election abundantly clear. This article completely contradicts what Food Wars has patently articulated.


The 43rd Annual Tōtsuki Autumn Election (第43回秋の選抜 Dai Yonjusan Kai Aki no Senbatsu) was the Tōtsuki Autumn Election held for the 92nd Tōtsuki Generation.

Notable Preliminary Participants

Block A

  • Akira Hayama
  • Ikumi Mito
  • Ryo Kurokiba
  • Ryoko Sakaki
  • Shun Ibusaki
  • Soma Yukihira
  • Subaru Mimasaka
  • Zenji Marui

Block B

  • Gunpei Matsuzaki
  • Misato Ninagawa
  • Makoto Kirimoto
  • Michiko Okumura
  • Kaoru Hanazawa
  • Taka Ishizuka
  • Takuya Hatamoto
  • Yoji Ikenami

Block C

  • Diana Watson
  • Hiroshi Yamagata
  • Midori Tsukumo
  • Mie Takaguchi
  • Souta Tonoyama
  • Toko Matsui
  • Shigeo Uzaki
  • Yuichi Hoshikawa

Block D

  • Alice Nakiri
  • Hisako Arato
  • Isami Aldini
  • Megumi Tadokoro
  • Nao Sadatsuka
  • Takumi Aldini
  • Takumi Ishiwatari
  • Yuki Yoshino

Judges

Preliminary Round

Block A and B

  • Natsume Sendawara
  • Makito Minatozaka
  • Shigenoshin Kōda
  • Tokuro Majima
  • Daisaku Yoshiro

Block C and D

  • Orie Sendawara
  • Osaji Kita
  • Shingo Andō
  • Kazuichi Taguchi
  • Hisami Ogami

Main Tournament

First Round

  • Senzaemon Nakiri
  • Kakinoshin Ōizumi
  • Seishū Saotome
  • Soichi Mizumachi
  • Kenzo Takigawa
  • Unnamed Judge
  • Unnamed Judge
  • Unnamed Judge
  • Unnamed Judge

Quarterfinals

  • Gin Dojima
  • Fuyuhiko Katagiri
  • Shotaro Daimon
  • Fuyumi Mizuhara
  • Hinako Inui
  • Taki Tsunozaki
  • Sonoka Kikuchi
  • Koichi Hanamura
  • Genichi Isomura

Semifinals and Finals

  • Senzaemon Nakiri
  • Gin Dojima
  • Kirumi Nakiri
  • Hershel Watson
  • Lenora Nakiri

Top 16

Block A

  • Akira Hayama 1st 94
  • Soma Yukihira 2nd 93
  • Ryo Kurokiba 2nd 93
  • Subaru Mimasaka 4th 91

Block B

  • Makoto Kirimoto 1st 94
  • Taka Ishizuka 2nd 93
  • Gunpei Matsuzaki 2nd 93
  • Yoji Ikenami 4th 91

Block C

  • Diana Watson 1st 95
  • Midori Tsukumo 2nd 93
  • Hiroshi Yamagata 3rd 91
  • Yuichi Hoshikawa 4th 90

Block D

  • Alice Nakiri 1st 95
  • Hisako Arato 2nd 92
  • Takumi Aldini 3rd 90
  • Megumi Tadokoro 4th 88

Match Up

First Rounds

  • Soma Yukihira vs Alice Nakiri Bento
  • Taka Ishizuka vs Diana Watson Bento
  • Megumi Tadokoro vs Ryo Kurokiba Ramen
  • Yuichi Hoshikawa vs Gunpei Matsuzaki Sushi
  • Akira Hayama vs Hisako Arato Hamburger
  • Makoto Kirimoto vs Midori Tsukumo Pizza
  • Hiroshi Yamagata vs Yoji Ikenami Dessert
  • Takumi Aldini vs Subaru Mimasaka Dessert

Quarterfinals

  • Soma Yukihira vs Subaru Mimasaka Beef Stew
  • Taka Ishizuka vs Yoji Ikenami Chicken Soup
  • Akira Hayama vs Ryo Kurokiba Western Cusine
  • Makoto Kirimoto vs Gunpei Matsuzaki Western Cuisine

Semi Finals

  • Soma Yukihira vs Akira Hayama vs Ryo Kurokiba
  • Taka Ishizuka vs Makoto Kirimoto vs Gunpei Matsuzaki

Finals

  • Akira Hayama vs Makoto Kirimoto